Začala sa rekonštrukcia trenčianskej synagógy

Zobraziť v aktualitách

Vďaka obnove sa národná kultúrna pamiatka, ktorá leží v srdci krajského mesta, zmení na moderné kultúrne centrum.

 

V Trenčíne sa začala rekonštrukcia viac ako 100-ročnej synagógy. Židovská náboženská obec v Trenčíne získala na projekt 898 000 eur z Grantov Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky v rámci programu Kultúra. Ďalších 110 989 eur predstavuje jej finančnú spoluúčasť. Stavebné práce odštartovali v týchto dňoch, pričom na jar 2024 by mala synagóga fungovať ako moderné kultúrne centrum.

 

„Veľmi sa tešíme, že nám podarilo začať. V rámci projektu prakticky odstraňujeme dôsledky necitlivej rekonštrukcie synagógy, ku ktorej došlo počas minulého režimu. Vtedy zabielili jej monumentálnu výzdobu, zničili akustiku aj podlahu, čím ju dostali do súčasného stavu. Dúfam, že je to poslednýkrát, čo musíme riešiť rekonštrukciu tejto jedinečnej stavby,“ povedala predsedníčka Židovskej náboženskej obce v Trenčíne Oľga Hodálová.

 

Prestavbu synagógy zabezpečuje spoločnosť Pamarch,s. r. o. z Nitry, ktorá má s obnovou historických stavieb bohaté skúsenosti. „Za posledné dva roky sa nám podarilo získať viaceré zákazky, ktoré sú financované z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu. Za nás ide o veľmi dobrý spôsob financovanie, pretože rozumie zmenám, ku ktorým v prípade obnovy pamiatok dochádza často,“ skonštatoval konateľ spoločnosti Ján Kresan.

 

Práce v interiéri synagógy sú pod dohľadom Krajského pamiatkového úradu v Trenčíne. Aktuálne idú podľa stanoveného harmonogramu. Prvá etapa by mala byť hotová do jari budúceho roka. „Minulý týždeň sme začali s búracími prácami. Odstraňujeme nášľapné a podlahové vrstvy, následne ich vymeníme za nové a pribudnú taktiež izolácie proti vode. Budeme riešiť tiež podlahové kúrenie a zdravotechniku. Potom príde na rad reštaurovanie jednotlivých miestností a malieb,“ informoval projektový manažér stavby Stanislav Rebo.

 

Stavebné práce už teraz výrazným spôsobom zmenili ikonickú pamiatku v centre Trenčína. „Očarilo ma, že keď sa vybúrali zamurované dvere v prvej časti, tak zrazu dostala synagóga úplne iný rozmer, iné svetlo, inú atmosféru. Keď si predstavím, že tam bude znova výmaľba, monumentálne Art deco, vitráže, tak to bude úžasné,“ povedala Oľga Hodálová.

 

Ukončenie projektu je naplánované na apríl 2024, kedy by mala synagóga fungovať ako moderný kultúrny priestor, ktorý bude slúžiť na koncerty či výstavy. Jeho súčasťou bude tiež jedinečná expozícia judaík stredného Považia. Časť budovy bude aj naďalej slúžiť na stretnutia židovskej komunity a účely Židovskej náboženskej obce.

 

Synagóga je zároveň jedným z partnerov projektu Európske hlavné mesto kultúry 2026. Na jej kompletnú obnovu však bude Židovská náboženská obec v Trenčíne potrebovať ďalšie financie, keďže aktuálny projekt rieši len zhruba polovicu interiéru. „Je to veľká a náročná stavba. Ceny stavebných materiálovnavyše stúpli, takže vysúťažená cena nebude stačiť. Zatiaľ z toho mámehlavu v smútku, ale hľadáme riešenie a som presvedčená, že ho aj nájdeme,“ uzavrela Oľga Hodálová.

 

O projekte - Projekt s názvom „Obnova, rekonštrukcia a revitalizácia Synagógy v Trenčíne“ bol schválený v rámci programu „Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca“. Slovenskými partermi sú v tomto prípade občianske združenie Synagóga Trenčín a Židovský kultúrny inštitút, nórskym partnerom je DetMosaiske Trossamfund.

 

O synagóge - Synagóga na trenčianskom Štúrovom námestí bola postavená v roku 1913, kedy nahradila drevenú synagógu ešte z 18. storočia. Ide o nadčasové dielo projektanta berlínskeho ateliéru, trenčianskeho rodáka Dr. Ing. Richarda Scheibnera a jeho spolupracovníka Huga Pála. Slávnostne otvorená a vysvätená bola v utorok 23. septembra 1913.

 

Pozoruhodná budova je príkladom raných modernistických trendov, ktoré smerovali k redukcii dekorácie pri zachovaní monumentálnych klasických foriem. Je zmesou byzantských a secesných štýlov s modernou železobetónovou kupolovou konštrukciou. Ako dokladajú historické pohľadnice, hlavná modlitebná sieň bola kedysi bohato dekorovaná. Dodnes je viditeľných niekoľko detailov vrátane vitrážových okien, modrej maľovky na kupole a zachoval sa aj historický luster v jej strede.

 

Počas druhej svetovej vojny synagógu znesvätili príslušníci trenčianskej nacistickej organizácie FreiwilligeSchutzstaffel a Hlinkovej gardy, ktorí zničili aj jej vnútorné zariadenie. Podľa pamätníkov sa medzi múrmi synagógy preháňali vojaci na koňoch. Ďalšou ranou bolo bombardovanie mesta v máji 1945, počas ktorého bola zničená veľká časť bohato zdobených vitrážových okien.

 

Po skončení vojny ľudia, ktorí prežili holokaust, zorganizovali zbierku a synagógu v rokoch 1945 až 1948 opravili. Slávnostne ju otvorili a vysvätili, pričom v jej priestoroch osadili pamätné tabule s menami obetí holokaustu. Tie sú dodnes uložené v archíve Židovskej náboženskej obce.

 

Za predchádzajúceho režimu v synagóge zriadili sklad odevov, rekonštrukcia v 70-tych a 80-tych rokoch zničila jej pôvodnú akustiku aj originálnu výzdobu.  V roku 1990 bola v synagóge osadená nová tabuľa na počesť umučeným obetiam holokaustu. V zadnej časti objektu obnovili malá modlitebňa, ktorá dodnes slúži na liturgické účely.

 

Synagóga bola nakoniec v rámci možností užívaná ako výstavná sieň, kvôli svojmu stavu však čoraz sporadickejšie až donedávna. V roku 1993 bola reštituovaná Ústredným zväzom židovských náboženských obcí v SR, ktorý ju v roku 2018 vrátil do majetku obnovenej Židovskej náboženskej obci v Trenčíne.

 

Poďakovanie:Projekt Obnova, rekonštrukcia a revitalizácia Synagógy v Trenčíne získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 763 300 eur € prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 134 700 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je rekonštrukcia historickej budovy trenčianskej synagógy, vďaka ktorej sa zlepší jej technický stav aj prinavráti časť pôvodného vzhľadu. Národná kultúrna pamiatka sa zároveň stane súčasťou mapy významných kultúrnych stánkov na Slovensku. V jej priestoroch vznikne kultúrne centrum, vďaka ktorému sa verejnosť dozvie viac o židovskej kultúre a jej bohatej histórii. Projekt má byť tiež nositeľom jasného odkazu v boji proti extrémizmu a nenávistným prejavom