Konferencia zameraná na synagógu a židovské kultúrne dedičstvo na Považí

Zobraziť v aktualitách

Obnova trenčianskej synagógy bola nosnou témou priebežnej odbornej konferencie s názvom Židovské kultúrne dedičstvo na Slovensku. Tá sa konala 24. januára, pričom diváci ju mohli sledovať online. Podujatie, ktoré uvádzal Maroš Borský zo Židovského kultúrneho inštitútu, je súčasťou projektu Obnova, rekonštrukcia a revitalizácia synagógy v Trenčíne. Na ten sa podarilo Židovskej náboženskej obci (ŽNO) Trenčín získať príspevok vo výške takmer 900-tisíc eur z Grantov EHP a zo štátneho rozpočtu.

 

Konferenciu tvorilo niekoľko samostatných blokov, ktoré mali rôzne zameranie. V jej úvode predstavila predsedníčka ŽNO Oľga Hodálová aktuálny projekt obnovy trenčianskej synagógy, vďaka ktorému sa z nej stane moderné kultúrne centrum. „Synagóga sa postupne mení na objekt, ktorý je nielen klenot židovského kultúrne dedičstva, ale ktorý širokej verejnosti bude prinášať veľa kultúrnych zážitkov, podujatí a možností. Už teraz je v nej naplánovaný program Európskeho hlavného mesta kultúry 2026,“ ozrejmila Oľga Hodálová s tým, že rekonštrukcia budovy je zároveň najväčším a prioritným investičným projektom židovskej komunity v súčasnosti. V jej priestoroch bude po obnove okrem iného pôsobiť aj Slovenské centrum židovského kultúrneho dedičstva.

 

Zahraničným partnerom trenčianskeho projektu je židovská komunita v Osle. Jej predseda Rolf Golombek zdôraznil, že rekonštrukcia synagógy a s ním súvisiaca konferencia má pre nich veľký význam. „Úspešná záchrana vzácnej synagógy v Trenčíne má jasný odkaz. Že nacistický monster plán vyvraždenia všetkých židov a zničenia židovského dedičstva nebol úspešný,“ upozornil.

 

Celý záznam z konferencie je k dispozícii tu: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=881420966532025